Yazılar

KUR’AN HAYATIMIZIN NERESİNDE? (Makale) Hızır Yıldırım

KUR’AN HAYATIMIZIN NERESİNDE?

Kur’an yaşamımızın tümünde yer alması gerekiyor; yoksa Kur’an dostu değil, bâtıl olan herşey bizim dostumuz olur. Yüzde doksan Kur’an hayatımızda, yüzde on batıl, ahiretimizi berbat edebilir. Misal: yüzde onun içinde şirk var ise yüzde doksan içindeki amelleri silip süpürür.

Ramazan ayı toparlanma yani rektefe olmak için güzel bir fırsattır. Çünkü Ramazan ayı Kur’an ayıdır. İçinde 1000 aydan hayırlı kaderimizin gecesi vardır.

Kur’an sana kendini açmak için, senin ne amaçla yöneldiğin önemlidir. Rabbimiz bizlere kolaylaştırmıştır.
Andolsun ki; Biz, Kur’an’ı düşünmek için kolaylaştırdık. Düşünüp öğüt alan var mı? Kamer 17.

Kalplerinde hastalık bulunanlar müteşabih ayetlerin peşine düşerler. Misal: kariyer elde etmek, magazin işleri öne çıkarmak, çıkar ilişkileri vs. Kur’an bunlara kendini açmaz.

Sana Kitab’ı indiren O’dur. Onun (Kur’an’ın) bazı âyetleri muhkemdir ki, bunlar Kitab’ın esasıdır. Diğerleri de müteşâbihtir. Kalplerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onu tevil etmek için ondaki müteşâbih âyetlerin peşine düşerler. Halbuki Onun tevilini ancak Allah bilir. İlimde yüksek pâyeye erişenler ise: Ona inandık; hepsi Rabbimiz tarafındandır, derler. (Bu inceliği) ancak aklıselim sahipleri düşünüp anlar. Ali İmran 7.

Kur’an aklı olana, aklıselim düşünene, fıtratını harekete geçirene hazinelerini sunar. “Öyle hazine ki altlarından ırmaklar akan sonsuz ebedi yurdu kendi içinde barındırır.”

Rabbim arıya vahyeti, çiçekler kendindeki polenleri ardına kadar açtılar çiçek ve arı işbirliği ile güzel bir nimet olan bal ortaya çıktı.
Rabbin bal arısına: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendine evler (kovanlar) edin. Nahl 68.

Rabbim yeryüzünü bizlere musahhar kıldı. Kur’an üzerinden üretirsek güzellikler çıkar, Kur’an insanı oluruz. Kuran’ın diriltici mesajlarını sürekli gündemimizde olmalı ve hayatımıza yön vermeli. Yönümüzü Allah’ın belirlemediği her bir iş kısırdır yani verimsizdir.

Bizden herhangi bir mesele hakkında bilgi isteyene, Hz. Yusuf (as) metodunu izleyebiliriz. Bilgiyi vermeden önce tevhidi kısada olanı anlatmalıyız ondan sonra meselesine çözüm bulmalıyız. Elbette ki donanımlı olmalı bildiğimizi anlatmalıyız.

Sizin O’nu bırakıp taptıklarınız; kendinizin ve atalarınızın takmış oldukları adlardan başka bir şey değildir. Allah, onlara hiç bir hüküm indirmemiştir. Hüküm; ancak Allah’ındır. Kendisinden başkasına ibadet etmemenizi emretmiştir. İşte dosdoğru din. Ama insanların çoğu bilmezler. Yusuf 40.

Kur’an insanı dost doğru yola çağırır ve selametle varacağı yere vardırır. İnsan ise Allah’a güvenmez başka yollar arar, imtihan olduğunu unutur, geçici dünya zevklerine dalar ve ölümle zevkler biter, azap başlar.

İnsan Kur’an’ı ölüler kitabı haline getirdiği için canlı hayatın Kur’an ile bağını hiç kuramadı ve Kur’an ile bağı kopunca başka başka yollara saptı. Halbuki Kur’an hayat kitabı olarak hayatımıza yön vermeliydi. Biz ise batıl yollarda hayatımızı heba ettik.

İnsanlık için çıkarılmış en hayırlı ümmet vasfını Kur’an’ı terk ederek kaybettik. Topluma örnek olacak emin şahsiyet peygamberi rol model boyutu bizden gitti. Toparlanmamız lazımken hala batıl modellerle zaman kaybediyoruz.

Siz müslümanlar, insanlığın iyiliği için yaratılarak yeryüzüne çıkarılmış hayırlı bir topluluksunuz, doğru olanı emreder, eğri olandan alıkoyarsınız ve Allah’a da inanırsınız. Geçmişteki bize de kitap verildi diyenler, inanmış olsalardı bu kendi iyiliklerine olacaktı. Ama içlerinden pek az inanan bulunsa da, çokları doğru yoldan çıkmışlardır. Ali İmran 110.

Hayırlı ümmet vasfını anlamadık, hayırları batılın bize dayattığı sistemlerde aradık laiklik ve demokrasiyi İslam’a uydurmaya çalıştık, Bel’am türü hocalarda bu konuda bir çok fetva verince insanlarda benimsedi. Farkında olmadan efendi ve kölelik düzeni hakim oldu.

Kur’an bizleri İzzet ve şeref verir; diğer sistemler şer üretir İzzet vermez. Batıl sistemin üstünde oturanlar ölünce İzzet ve şerefleri kalmaz. Bunlar insanlık için çıkarılmış en hayırsız ümmettir. Kötülüğü öne çıkarırlar, fitne ve fesat üretirler, ekini ve nesli yok ederler. Günümüz insanlığı hiçte iyi yöne gitmiyor. Cinayetler, cinnet getirenler, hırsızlık, kaos ve endişe, açlık, ekonomik buhran batıl düzenin ürettiğidir. İslam şer üretmez, aksine hem dünyada hem ahireti inşa eder.

İnsanlığın tek kurtuluşunun İslami nizamın hayata geçirmekle olur. İnsanlık bu nizamdan uzaklaştı ve kendi felaketini hazırladı. Kur’an hayatımıza yön vermezse kıblemiz şaşar batıl kıblemiz olur maalesef.

Birey olarak başlamalıyız; benim Müslümanlığım Kur’an’a uyuyor mu? Kur’an onaylıyor mu? Bu hesabı yapmalıyız ölüm gelmeden, yeniden Tevbe etmeli, “ey iman edenler iman edin!..” ayeti kulaklarımızda çınlamalı!..

“Ey Rabbimiz biz kendi nefsimize zülmettik, Kur’an hayatımıza yön vermedi, Kur’an’ı kendimize hayat kitabı olarak alıyor ve senin engin merhametine sığınıyoruz, bağışla bizleri ve salihlerle haşreyle!..”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu