Etkinlik

Eynesil Furkan-Der’de “Siyeri Farklı Okumak” konusu konuşuldu…

Giresun’un Eynesil ilçesinde faaliyet gösteren Eynesil Furkan-Der’de “Siyeri Farklı Okumak” konusu konuşuldu… 

Küre Medya / Haber Merkezi 
Eynesil Furkan-der’in Kuranî Kimliğin İnşası amaçlı eğitim seminerleri dizisinin Mayıs Ayı konuğu “Siyeri Farklı Okumak” adlı sunumuyla Çorum Hitit Ünv. İlahiyat Fak. Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Azimli hoca idi.

Sunuculuğunu Canalp Kırtorun’un yaptığı program Kur’an tilavetiyle başladı. Ardından Mehmet Azimli kürsüye davet edildi..

Konuşmasına Rasule salat ve Selam getirerek başlayan Azimli, şöyle devam etti:

–Dinin bize aktarılmasında en önemli kaynak olan Hz. Peygamberin hayatının,olduğunun çok ötesinde aktarılması,insanların gerçekte olanı değil de kafalarında oluşturmak istedikleri peygamber modelini,olmuş gibi sonraki nesillere aktarmaları ve bunun asırlar boyunca katmerleşerek devam etmesi, önümüze yaşanmayan,ulaşılamayan her anı mucizelerle dolu,insan üstü ve adeta insanî özellikleri olmayan bir peygamber inancı ve anlatımı ortaya çıkmıştır. Burdaki hedef,en masum okumayla Hz Peygamberi yüceltmektir. Ancak gelinen nokta bunun tersini göstermektedir. Hz Peygamber,insanlara örnek olma seviyesinden,örnek olamayacağı insanüstü noktalara taşınmış,böylece örnekliği söz konusu olamayacak noktaya getirilmiştir.

Hz. Peygamberin,İslâm tarihinin ilk dönemlerinden itibaren hakkında yığınla eser yazılan şahıs olduğunu belirten Azimli bugün dahi bu şansa kimsenin sahip olmadığını,hatta insanlık tarihinde hayatı bu kadar geniş ele alınan bir şahıs yoktur desek abartmış olmayız dedi..

Bu kadar irdelenmiş bir hayata sahip olmasına rağmen maalesef çok üzücüdür ki, hayatı en çok istismar edilen şahıs ta Hz. Peygamber’dir diyen Azimli konuşmasının son bölümünde şunları söyledi:

–Malesef O’nun “Usvetun Hasene” (en güzel örnek) oluşunu, çeşitli abartılı hikayelerle yine ona mensup olanlar ortadan kaldırmıştır ve Mekke müşriklerinin O’nu görmek istediği gibi anlatmaya gayret etmişler, O ‘na birçok Mucizeler yakıştırarak Peygamber tasavvurunda Mekke müşrikleriyle paralel hale gelmişlerdir..

O’nun asıl mucizesi Kuranı Kerim’dir diyen Azimli; hâlâ bu çağda bile uygulanamayan savaş hukuku,kadını toplumda getirdiği nokta,aile hayatı,o günün Arap toplumunu barbar bir durumdan getirdiği nokta,İslâm medeniyetinin yayılışı,mütevazi hayat, tabiri caizse kaçarak terkettiği Mekkeye dönüş şekli ve Veda Haccı’nda toplanan kalabalık.. Hz. Peygamberin gerçek hayatında yaşadığı bu konuları birer mucize olarak değerlendirdi ve mucize mi istiyorsunuz.?Alın size mucize dedi..

Mehmet Azimli hoca “Peygamberde sizin için güzel örnekler vardır.” Ayetini tekrar ederek konuşmasına son verdi..
Soru-cevap faslının ardından, kitap imzalamayla program sona erdi..

(Haber-Foto İzzet Çalık)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu