EtkinlikVideolar

Almanya’dan Halep’teki Zulme Tepki

Dünya zulüm tarihine geçmeye aday Halep katliamı, Türkiye’de ve nice ülkede olduğu gibi, Almanya’nın değişik yerlerinde de protesto edildi. İşte Almanya’daki Türkiyeli müslümanların öncülük ettiği Mainz Mitingi bunlardan biri. 17 Aralık Cumartesi günü saat 15’den 17’ye kadar Almanya’nın semalarını “Allahu Ekber, Esed geber!” sesleriyle inledi.

Wiesbaden Kur’an Mektebi ve Ömer Ülker Hoca’nın öncülüğünü ve organizesini yaptığı miting, Alman vatandaşların da ciddi anlamda ilgisine sahne oldu. Mainz ili çevresinde yaşayan Müslümanların katıldığı miting büyük yankı uyandırdı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı mitinge katılım, beklenenden bile yüksekti. Mainz ve çevresinden  tahminen 3500 kişinin  katıldığı mitinge Mainz Sarayı önünden Guten Meydanına kadar yürüyüşle başlandı. Yürüyüş esnasında “Halepo yanıyor, Orman söndürmek için uçaklarını kaldıran Ülkeler neredesiniz?”; “Katil Putin! Katil Eset! Katil İran!” sloganları kelimenin tam anlamıyla Alman semâlarını inletti. Müslümanlara ve mazlumlara sırt çeviren bazı Almanlar, gök gürültüsünü andıran bu seslerden rahatsız olmuşlardı ki, Mainz Dom Kilisesinden, çan sesleri çalmaya başladı. Kilise, bilinçsizce ve istemeden de olsa, bir yönüyle bizim mitingimizi herkese duyurmuş, diğer yönüyle de bizim sesimizi beyhude yere bastırmaya çalışmış oldu. Bir kere daha, bâtılın hakkı örtemeyeceği apaçık görüldü ve çan sesleri tekbir sesleri altında ezildi, cılızlaştı, sivrisinek vızıltısına döndü. Çan sesi tekbir seslerinin daha gür çıkması için ateşleme görevi üstlenmiş oldu. Mainz caddelerinde tekbir sesleri, tüm toplumun dikkatini çekti ve Mainz Sarayı önünden Guten Meydanına kadar heyecanlı sloganlar devam etti.

Mainz’in meşhur Guten Meydanında, meydanın alışık olmadığı büyük bir kalabalık toplandı. Burada bir konuşma yapan Ömer Ülker Halep’te yapılan katliamı kınamak için soğuk havaya aldırış etmeden meydanı dolduran Türkiyeli ve Ortadoğunun değişik ülkelerinden Müslümanları coşturan bir konuşma yaptı.

Ufak tefek arbedenin yaşandığı mitingde, olaylar fazla büyümeden engellendi. Böylece, İslam düşmanlarının engelleme çabası başlangıç aşamasında boşa çıkmış oldu. Mainz’deki Müslümanlar bütün zalimleri, özellikle Suriye’de işlenen zulmü gür sesleriyle kınamış oldular.

18.12.2016

Doğan Çakır, Mainz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu