Yazılar

Makale: İNSANIN TOPRAK İLE AHİRET SERÜVENİ

Toprağın bir karış altında, hiç bir dünya otoritesinin temin edemeyeceği gerçek eşitlik vardır.

 

Adem babamızdan başlayan toprak serüveni sürekli üreten vede toprakla şekillenen insan ve tüm canlılar ölüp özüne tekrar dönen toprak, ne kadar ibretlik durum. Fabrika gibi sürekli üretip tabiata yayılan buğday, mısır, patates, soğan, et, süt, yumurta ve çeşit, çeşit yiyecekler ve meyveler bunları yiyip büyüyen sonra toprağa dönüşen bir döngü sürekli devam etmekte.

 

Al-i İmran Suresi, 59. ayet: Şüphesiz, Allah Katında İsa’nın durumu, Adem’in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı, sonra ona “ol” demesiyle o da hemen oluverdi.

 

Yok olan birşey yok, tüm canlılara hayat veren, şeklini düzenleyen, o eşsiz düzeni programlayan, Allah cc eşsiz güzellikteki sanatı O yaparsa en güzelini yapar. Bir incir çekirdeği içi boş ama toprak ve suyla buluştu mu taşları bile yarıp çıkar ve ürününü verir, “O Allah’a hamd edilmez mi”!..

 

Toprak: çürümüş, leş ve cesedi kendi içinde harmanlayıp yeni güzel doğumlara hazırlayandır. Toprak ölmüş olanları kendi bünyesinde yok etmeseydi yeryüzü yaşanacak yer olur muydu? Dünya çöplük olurdu, ne güzel bir nimettir toprak.

 

Kaf Suresi, 3. ayet: “Biz öldüğümüz ve toprak olduğumuz zaman mı (yeniden diriltilecek mişiz)? Bu uzak bir dönüş (iddiasıdır).”

 

Toprakta yetişen tüm canlılar birbirlerine hayat vermektedir. Bir bakıyorsun! domates Ahmede dönüşmüş, patates Aliye dönüşmüş, üzüm Ayşeye dönüşmüş meryeme vs. dönüşmüş.

Şekil alan toprak sonra kendi özüne dönüyor.

 

Yasin Suresi, 33. ayet: Ölü toprak kendileri için bir ayettir; Biz onu dirilttik, ondan taneler çıkarttık, böylelikle ondan yemektedirler.

 

Halk tabirinde “kara toprak” denmesi insanın ölümü kabul etmemesinde yatar. Sevdiklerini toprağa verdiği içindir. Halbuki Allah’ın emri doğrultusunda yaşasaydı toprağı güzel bir nimet olarak görecekti; çünkü ölüm bir yok oluş değil yeni ve sonsuz hayata kapı aralamaktır.

 

Toprak ölü insan için yeniden dirilme anına kadar bekleme salonudur.

 

Rum Suresi, 20. ayet: Sizi topraktan yaratmış bulunması, O’nun ayetlerindendir; sonra siz, (yeryüzünün her yanına) yayılmakta olan bir beşer (türü) oldunuz.

 

Toprak o kadar güzel nimettir ki! Şekil alabilen, her türlü canlıyı bitiren ve içinde yüce Allah’ın ol emri ile hayat verendir.

 

Toprak her müstağni ve büyüklenenler için çaresiz kaldıkları, azgınlıklarından dolayı ölüm onlar için hiç hatırlamak istemeyecekleri bir şeydir.

 

Toprak her canlıyı kendi bünyesinde saklayıp zamanı gelince filiz gibi ortaya çıkarandır.

Dünya hayatına hepsi ayrı ayrı görev için doğuyorlar. İnsana hizmet için yaratılan tüm bu nimetler toprağın armağanıdır.

 

İnsan toprak gibi cömert olmalıdır.

Toprak her daim ürünü kafir, münafık, mümin diye ayırmadan cömertliğini herkese sunar.

 

Toprak: yaşlı, pörsümüş, kuru ve olgun şekilde bize ürün sunmaz; bahçıvan ister, çiftçi ister güzel bakıp yetiştirsin diye. “İşte mümin şahsiyet düştüğü yerden küllerinden doğar gibidir bitki gibi kalkar”. Sen yeter ki Allah yolunda emin adımları at yeter ki! Sana destek verecek bahçıvan bulunur; Meryem’i yetiştiren Zekerriya (a.s.) gibi bahçıvan verir yüce Allah!..

 

Rabb’i Meryem’i güzel bir kabulle kabul etti. Ve onu güzel bir bitki gibi yetiştirdi. Ve Zekeriyya’yı ona bakmaya kefil etti. Zekeriya, Meryem’in bulunduğu mihraba her girdiğinde onun yanında rızık (yiyecek) buluyordu. “Ey Meryem! Bu, sana nereden?” dedi. Meryem: “O, Allah tarafındandır” dedi. “Muhakkak ki Allah, dilediğini hesapsız olarak rızıklandırır.”  Al-i İmran Suresi 37

Ahirette insan İsrafil (as) borusuyla kalkacak yattığı yerden. İlk yaratılıştan daha kolay olacak, mantar biter gibi dirilecek. Toprakta görevini tamamlamış olacak  çünkü ölüm yok artık kişi ameline göre ya cennete yada cehenneme girecek.

 

Toprağın üstünde nasıl bir hayat yaşadıysa toprak onu yiyecek ve sonsuz yurduna dirilecek.

 

Şüphesiz ki Biz, sizi yakın bir azâpla uyardık. O gün, kişi yapıp gönderdiği amellere bakar. Kâfir ise “Keşke toprak olsaydım” der. Nebe Suresi 40

 

Onlar şöyle derler: “Vay hâlimize! Uyuduğumuz yerden (kabirden) bizi kim diriltti?” Bu, Rahmân (olan Allah)ın vaadidir. Gönderilen peygamberler gerçekten doğru söylemişlerdir.”   Yasin Suresi 52

 

O ancak tek bir çığlıktır. Bir de bakarsın ki, hepsi huzurumuzda toplanıp hazır bulundurulacaklardır.  Yasin Suresi 53

 

Onları, ancak cehennemin yoluna iletir. Orada ebedî olarak kalacaklardır. Bu, Allah’a göre çok kolaydır.   Nisa Suresi 169

 

Muhakkak ki iman edip salih amel işleyenler, işte onlar, yaratılanların en hayırlısıdır. Beyyine Suresi 7

 

Onların, Rableri katındaki mükâfatları, altlarından ırmaklar akan, kendilerinin içinde ebedi kalacakları Adn cennetleridir. Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. İşte bu (mükâfat,) Rabbinden korkan içindir.  Beyyine Suresi 8

 

İşte kısacık yaşanılan bu hayatın telafisi yok.

Ölüm ile hesap kapatılmış, dirilme ile hesap açılmıştır. Artık kimseye zerre kadar haksızlık yapılmaz kişi yaptıklarının hesabını verecektir.

 

Rabbim o çetin günde hesabı kolay olanlardan olmayı bizlere nasip etsin İnşaAllah.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu