Yazılar

Makale: İNSAN DEĞERİNİ NE ZAMAN ANLAYACAK!

Gerçekten şu insan değerini hiç anlamadı.

Yaratılan birçok şey hizmetine sunulduğu halde, hizmetine sunulan eşyanın kölesi oldu ve kendi değerini düşürdü.

Eşya, mal mülk, yiyecek, içecek insanlığın hizmetine verilmiştir. Maalesef araç olana sıkı sıkıya sarıldı ve kendi hemcinsi olan insanı unuttu ve değersiz hale geldi.

Malla mülkle yüceleceğini zannetti ve eşyanın içinden kendine put çıkardı, zamanla ona tapmaya başladı.

Halbuki izzeti ve şerefi Allah katında arasaydı eşyaya yüklediği anlam farklı olacaktı. Eşyayı kullanacaktı, eşyaya kendini kullandırmayacaktı, yatırımını ahiret merkezli yapacaktı.

İnsan ne yaptı; yığınla mal biriktirdi, cimrileşti, büyüklendi ve hırs bütün benliğini sardı. Şu gelip geçici değersiz dünyadan değersiz bir şekilde yaşadı ve değersiz bir şekilde dünyadan ayrıldı.

Şu insan ne garip bir varlık! Kısa hayatta ebedi kalacakmış gibi yaşar, bedeni dahi emanet olduğunu unutur, şeytan düşmanıdır önemsemez; kendi nefsi helake sürükler ıslah etmez; mal biriktirir mirasçılar yer, ahirde biriktirdiğinin hesabını verir, Allah yokmuş gibi yaşar, kendi hemcinsi insana zulmeder; Allah’ın verdiğini unutur, ben kazandım der ve cimrileşir; büyüklenir neden yaratıldığını unutur, büyük hesap gününü unutur ve unutmayan Allah, cehennemde hatırlatır ve orda ne yaşar nede ölür. Sonsuzluk cehenneminde sonsuz unutulur.

“Değer miydi ha değer miydi cehennem için yaşadın ve sonunda orasını kendine yurt edindin.”

En güzel biçimde yaratılan insan o güzel yaratıldığından habersiz gibi bir yaşam sürdü. Değerli gibi görülen mala mülke aldandı. Halbuki sonsuz hayatta hiç faydası olmayacak ve hatta biriktirmiş olduklarıyla hesaba çekilecek ve belki de o hesabı veremeyip cehennemi boylayacak.

Kendini değersizleştirdi ya nefsinin kölesi oldu, ya da liderinin kölesi oldu. Ya da dünyada yaratılmışları put edindi ve zamanla onu yüceltip ve tapmaya başladı. Bu put; yücelttiği liderin putu olabilir, şeyh, hoca veya teknoloji, ev araba, değerli eşyalar, galaksiler, ay, güneş, yıldızlar, ateş, taş, ağaç, hayvan vs. olabilir.

Yaratılan birçok şey insanın hizmetine sunulmuştur. Bunu fark edemeyen veya fark etmek istemeyen insan bunlara kul oldu. Bunları da, kendisini de yaratan Allah’ı dikkate almadı ve (esfele safilin) yani hayvandan da aşağı konuma düştü.

Kendini değersiz konuma sürükledi ve zarar etti. Zararın neresinden dönülürse kardır mantığıyla düştüğü yerden kalkacak Allah’a yönelip tevbe edecek ve izzete kavuşacak Tabiki izzeti Allah ve Resülün yanında arayacak. Elbette ki ölüm gelmeden önce.

İzzet ve şerefi Allah ve Rasülü ve mü’minlerin yanında aramak en doğru yoldur. Bu yol insana değer kazandırır. Özgür olur çünkü birçok ilahın prangasından kurtulur. Çaresiz birçok ilah mı? Yoksa Tek olan Âlemlerin Rabbi Allah mı? “Elbette ki Allah.”

Gününüz dünyası içinde yaşayan insanlar kapitalist sisteme köle olmuştur. Eskisini at, yenisini al, sürekli tüket ama üretme, değerli malları biriktir, cimrilik et, sakın verme, modayı takip et, yeni çıkan ürünleri al ve kapitalist küreselcilere can ver diye; sürekli olarak insanı boş ve anlamsız şeyler oyaladı.

Öldüğünde modası hiç değişmeyen cepsiz kefene sarılır ve geldiği toprağa def olunur.

Ekonomik sıkıntılar da insan sadece kendini düşünür ve stok yapar, kâr getirecek şeylere yatırım yapar. Gözü hiçbir şey görmez hırs, tamah, cimrilik yapar ve nikahlandığı dünya onu değersiz hale getirir. Toprak gözünü ve gönlünü doyurur. Cesedi toprağa ruhu ise değersiz bir şekilde Allah’a döner.

Bir insan ahlakıyla yücelir. Bir alimin dediği gibi; birin yanına sıfırları koyarsın bir değerlenir ve sıfırlara değer katar. Biri sıfırların önünden alırsan sıfırlar değersiz olur. İnsan kendisi değerdir; ahlakıyla, imanı

İnsan değerinin kıymetini ahirette sonsuz cennete kavuştuğunda anlayacak. İnsanın yapması gereken iman edip imanının gereklerini yerine getirmek. Cenneti yüreğinde taşıyacak yani yürüyen Kur’an olacak. Zalimler ne yapabilir ki! Cenneti yüreğinde taşıyan yürekli adamlara!..

Değer verdiklerin yok olmaması lazım. Değeri hem dünyada hem ahirette değer kazansın ve kaybolmasın diye ben böyle iman ettim. İnsan eşyayı, malı, mülkü Allah yolunda infak edecek ki değerlensin. Yok tersi olursa eşyada insanda değersizleşir.

Günümüzde paralar, altın, gümüş, elmas, pırlanta, arazi, ev, köşk, villa, arabalar, teknolojik aygıtlar, evlerin içine döşenen eşyalar hep değerli görülüyor. İnsan; insan ise değersiz, bunlar elinde yok ise tabi ki.

İnsanın eşyayı değerli kılar, koltuk kişiyi temsil ettiği için değerlidir, gelinen noktada gerçek maalesef ki böyle değildir.

Fıtrata aykırı yaşayan insanoğlu kendi değerleri olan vicdanı, iyiliği, Kur’an’la olan bağı ve akıl nimetini değersizleştirdi ve deyimi yerindeyse bu değerleri önemsemedi. Geride ise sadece yürüyen ceset kaldı.

Cesede değer veren ruh’tur candır. Ruh’u çekip alırsan geriye yürüyen ceset kalır. Manen yaşıyordur fakat anlamsız yaşıyor.

İşte insan değerli, Mal-mülķ dünya geçimliğidir ve dünyada kalacak.

Bir canı kurtarmak bütün canı kurtarmak gibidir. O zaman insan değerli olacak kendine ve eşyaya yüklediği mana dengeli olacak ki! Kendisi de eşyada değer kazansın.

Bugün insanın en çok konuştuğu ekonomik konular. Döviz mi alsam, altına mı yatırsam, arsamı alsam, ev araba mı alsam vs. Hangisi çok kâr getirir onun peşine düşmüş. Gerçek kâr nedir sizce? Şu değersiz dünyaya yatırım yapmak mı? Yoksa kazandıkların, kâr elde ettiklerin seni dünya-ahiret dengesinden uzak biriktirme tutkusuna dönüşüyorsa vay haline!..

İnsan değerinin düşmesi ancak esfel (aşağıların aşağısı) olmayı isterse, müşrik, münafık, kâfir olmayı tercih ederse! Değerini düşürmüş ve cehenneme kütük olmuş olur.

“Şu insan değerini Allah’ın esması El-Aliyy anlayıp hayatına uygulayınca anlayacak.”

El-Aliyy En üstün, En yüce, kendisinden daha üstün bulunmayan anlamına gelmektedir. Bir kul Allah’ı ne kadar anarsa o derecede yükselir izzeti ve şerefi elde eder. Başka; başka yerde yücelemezsin. Sadece yüceldiğini sanırsın, alçaldığını belki dünyada, ya da ölüm ve ötesinde görecek.

Asr süresinde insanların çoğu zararda olduğundan bahseder. Ancak iman, salih amel, Hakkı tavsiye ve sabır ile kazanır.

Kazancı Allah katında arayanlar kazanmıştır.

Rabbim bizleri de gerçek manada kazanan kullarından eylesin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu