Duyurular

Müslümanların Yeni Yılı Muharrem Ayının 1. Günüdür

Yeni bir yıl başı arafesinde yazar ve ilahiyatçılar, Müslümanları uyardır. Milli Gazeteye demeç veren yazar ve ilahiyatçılar, Hıristiyanların bayramı olan yılbaşı kutlamalarına Müslümanların katılmaları kesinlikle haramdır dediler.

Müslümanların Yeni Yılı Muharrem Ayının 1. Günüdür.

Her türlü rezilliğin tavan yaptığı, kumar başta olmak üzere çeşitli günahlara meşruiyet kazandırılan yılbaşı kutlamaları hakkında ilahiyatçı ve yazarlardan ortak tepki geldi. Yılbaşı kostümü giydirilen noelin bir ifsad aracı olduğu vurgusunu yapan yazar ve ilahiyatçılar, Müslümanları bu oyunun dışında kalmaları konusunda uyardı.

Araştırmacı Yazar ve Derneğimizin hocası Ahmed Kalkan; Müslümanların Yeni Yılı Muharrem Ayının 1. Günüdür dedi.

“Müslümanların yenin yılı Muharrem ayının birinci gününe denk gelir. Hıristiyan takviminin Türkiye’ye getirilmesi, Hıristiyanların kültürlerinin de ülkeye girmesine sebep oldu. İnsanlar yeni yıla girerken Allah’a isyan ederek değil, şükrederek girmelidir. Geri kalan yılın muhasebesini yapmalı ve “yeni giren yılda nasıl bir daha iyi bir Müslüman olabilirim” diye düşünmelidir. İnsanların çoğu bu günlerde Allah’a isyan eder şekilde eğlenmeyi, alkol tüketmeyi, her türlü ahlaksızlığı yapmayı daha cazip buluyor. Hadislerde Hıristiyan ve Yahudilere benzemenin haram olduğu belirtiyor. Hele onların dinlerine benzemek kesinlikle mazur görülecek bir şey değildir. Bazı alimlere göre bu şirktir. Müslümanlar yıl başına alternatif olarak Mekke’nin Fethinin yad ediyor. Bu son 20-30 yıldır yapılan bir uygulamadır. İçinde bulunduğumuz durumu göz önüne aldığımızda Mekke’yi yeniden nasıl feth edebiliriz, bunu da düşünmeliyiz.”

Müslümanlar eziklik psikolojisinden kurtulmalı.

Araştırmacı yazar Ahmet Turgut Ulucak; “Müslümanlar günümüzde daha çok şekilciliğe takılmaktadırlar. Yıl başı denen ve Hıristiyan inancının bir gerekliliği olan kutlamalara şeklen uzak kalmak ile beraber kalben de uzak kalmak gerekir. “kim bir kavme benzerse o da o kavimdendir” hadisi sadece yıl başında aklımıza gelmemelidir. Hayatın her safhasında batıla benzemekten imtina etmeliyiz. Benzeşme zihinde ve kalpte başlar işte en tehlikelisi budur. Hadiste geçtiği gibi onlara benzememek onlardan uzak kalmak sadece yıl başına özel değil, tüm hayatımıza taşıdığımız bir değer olmamalıdır. Müslüman toplumlar yüzyıllardır süre gelen eziklik psikolojisinden kurtulmalıdır. Bu eziklik psikolojisi onları bir model olarak gördükleri batının ritüellerine yaklaştırmıştır. Bizler alternatifler oluşturmak yerine aslımıza dönmeliyiz. Yılbaşı ve buna benzer İslam dışı şeylerin tamamını hayatımızdan def etmeliyiz.”

Müslümanlık alameti değil, Küfür alametidir.

Hak Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Berber; “Yılbaşı kutlamak Müslümanlık alameti değil, küfür alametidir. Eğer Hıristiyanlar kurban bayramını yada ramazan bayramını kutluyor olsaydı, oruç tutuyor olsaydı, onları Müslüman gibi görürdük. Buradan bakarsak bir Müslümanda onların dinlerinin gereği olan bir uygulamayı yaptıklarında onlar gibi olurlar. Devlet yılbaşında piyango adı altında kumar oynatıyor. Bu kesinlikle haramdır. Yasaklanması gerekir. Yıl başına alternatif olarak Mekke’nin fethini yad ediliyor. Bizler sendika olarak bunlara olumlu bakıyor ve destekliyoruz. Müslümanlar yılbaşını kutlamak yerine, Mekke’nin fethini hatırlamalıdırlar.”

Kesinlikle İslam’dan Değildir.

“Din Bir Sen Genel Başkanı, Abdullah Arslan; “Yılbaşını bahane ederek türlü türlü eğlencelere dalmak caiz değildir. Peygamberimiz “kim bir kavme benzerse o da onlardandır” demiştir. Yılbaşını bahane ederek helal-haram, hak-batıl gözetmeden eğlenceler tertip etmek kesinlikle İslam’dan değildir. Maalesef laik anlayışın toplum içirişine yerleştirdiği ve kalbe, mabetlere hapsedilen bir din anlayışı, durumu buralara kadar getirmiştir. Müslümanlar bu tuzağa düşmemelidir. Bunun dinen tartışılması söz konusu bile olamaz. Yılbaşı kutlamaları hakkında ilahiyatçılar arasında bir ihtilaf yoktur. Bu kutlamalar kesinlikle haramdır.”  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu