Duyurular

Kur’an’ı Anlayarak Okuma Yarışması

Kamuoyuna Duyuru!

Kur’an’ı Anlayarak Okuma Yarışması

Kalemder Topluluğu olarak, bu Ramazan ayında Kur’an’a daha çok zaman ayıralım, Kur’an’la dostluğumuzu sağlamlaştıralım, “Evde Kal” sloganını “Kur’an’la Ol, Huzur Bul” sloganına dönüştürelim diye bizi duyan herkese çağrı yapıyoruz.

Her türlü problemimizin çözümünün Kur’an’da olduğunu, şu karamsar, kaygılı belirsiz ortamı, Allah’ın kitabını zihnimize ve gönlümüze yeniden yerleştirerek ihtiyacımız olan Allah’ın yardımını, morali, olumlu havayı yakalayabiliriz. Ancak bu sayede sabır ve takvâyı, hikmet ve ibreti, kendimize gelip Rabbimize yönelmeyi yeniden gerçekleştirebiliriz. Esas yarış, Kur’an’ın emir ve tavsiyelerine uyarak onu hayata taşıma yarışıdır. Bunun zeminini oluşturmak için Kur’an’ı anlayarak okuyanlar arasında bir yarış düzenlemeye karar verdik. Bir ay boyunca Kur’an’ı mealiyle düşüne düşüne, günümüz hayatıyla ve kendimizle bağlantı kurarak okumalıyız. Bu okumayı gerçekleştirenler arasında e-mail (elektronik posta) aracılığıyla uzaktan sınav yapacağız. Dereceye giren ilk beş Kur’an talebesine ödüller vereceğiz. Gönül istiyor ki, dereceye girenlere daha büyük ödüller verelim. Fakat Kur’an’ı ödül için değil; Allah rızası için okumalıyız ve esas ödülü, âhirette beklemeliyiz. Kur’an’ı anlayarak okur, bireysel, ailevi, sosyal ve siyasal hayatımıza hâkim kılmaya çalışırsak ve müşriklere karşı Kur’an’la büyük cihadı gerçekleştirirsek büyük ödülü hak etmiş olacağız.

Yarışma Hakkında Bilgi: Yarışmaya; kadın-erkek, genç-ihtiyar, talebe-çalışan, işçi-patron, İstanbul’da oturan veya Anadolu’da ikamet eden ya da yurtdışında bulunan bütün her kesimden herkes katılabilir. Katılanlardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Kalemder’in yakın çevresi, yarışa katılabilecek, ancak dereceye giremeyecektir. Soruları Ahmed Kalkan başkanlığında bir heyet hazırlayacak ve sınavları da aynı heyet yapacaktır.

Yapılması gerekenler:  www.kalemder.org.tr sitesindeki kayıt formunu doldurmak. En son kayıt tarihi: 30 Nisan akşamı. Kadir Gecesine kadar Kur’an-ı Kerim’i mealiyle birlikte tertîl üzere, yani yavaş yavaş, anlaya anlaya okumak. Kadir Gecesi’nde belirtilecek saatler arasında www.kalemder.org.tr internet sitesi üzerinde sınav yapılacaktır. Tüm Kur’an dostlarına başarı dileklerimizle…

Ödüller:

1.’ye: Cumhuriyet altını,

2.’ye: Yarım altın,

3.’ye: Çeyrek altın,

4.’ye: Ahmed Kalkan’ın 10 ciltlik Ansiklopedik Kur’an Kavramları adlı eseri,

5’ye: Ahmed Kalkan’ın 5 ciltlik İlk Sûreler ve İslâmî Hareket adlı Tefsiri ve 2 ciltlik Müslümanın İnanç Esasları adlı kitapları.

 

Kalemder Kur’an’ı Hayata Geçirme Yarışı Organize Heyeti       20. 04. 2020

 

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Slm.a.. Kur’an-ı okuyarak anlamak yarışması çok güzel olmuş.
  Evde Kur’an ile yaşa ve hayatının inşasını yarak ailenle mutlu bir yaşamın rehbrini de algılamaya vesile olur inşallah.
  Şuan bu msj. İle yarışmamıza katılmış oluyormuyuz
  Saygılarımla

 2. Kur’an’ı okuyarak anlama yarışmasına katılmak istiyorum. Hayırlı faaliyetlerinizde başarılar dilerim.

  1. Bu site (www.kalemder.org.tr) üzerinden kayıt formunu doldurmanız gerkiyor.

 3. Meal yarışmasına kayıt oldum. Fakat sonunda ki şifre ne için oluşturuluyor anlamadım ? Bilgi verebilir misiniz ?

  1. Kardeşim, Soruları da bu site üzerinden çözeceksiniz. Sınav tarihi geldiğinde o bilgilerle siteme giriş yapacak ve size verilen süre zarfında soruları cevaplayacaksınız.

 4. Hangi mealden çalışacağız . Örnek soru tipleri paylaşılacak mı

  1. Kardeşim, herhangi bir mealden çalışabilirsiniz. Örnek sorular yayınlanmayacaktır.

 5. Selamun Aleykum birden fazla birinci olacak mı yoksa bir tane tek mi olacak

 6. selamun aleyküm şifre yenile unuttum baglantısı calışmıyor ve ben hatırlamıyorum ne yapmam gerekli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu