Duyurular

Ramazan Bayramı 6 Temmuz Çarşamba Günü

Başta Suudi Arabistan olmak üzere birçok halkı müslüman ülke, Şevval ayı hilali görülmediği için, yarın (Salı) oruç tutarak Ramazan’ı 30’a tamamlayacak.

Suudi Arabaistan hilal bakanlığı Şevval ayının hilali görülmediğini açıklayarak, Ramazan ayını 30’a tamamlayacağını açıkladı.

Başta Suudi Arabistan olmak üzere birçok müslüman ülkesi, Şevval ayı hilali görülmediği için, yarın (Salı) oruç tutarak Ramazan’ı 30’a tamamlayacak.

Suudi Arabistan ile beraber Katar, Ürdün, Endonezya, Irak, Lübnan, Filistin, Tanzanya, Mozambik, Senegal, B.A.E., Kuveyt, Pakistan ve diğer körfez ülkeleri gibi islam ülkeleride Ramazan ayını 30’a tamamlayacak ülkeler arasında.

Rasulullah (s.a.v.)’den gelen şu rivayet dikkate alınıyor:

Abdullah ibni Ömer (R.) şöyle dedi:
“Rasulullah (S.a.v):

‘Ramazan hilalini gördüğünüz vakit oruca başlayın, Şevval hilalini gördüğünüz vakit de iftar edip bayram edin. Eğer size hava bulutlu olup kapalı kalırsa Ramazan hilalini otuza takdir edin’ buyurdu.” (Buhari 1773, Müslim 1080/8, Nesei 2119, İbni Mace 1654)

Türkiye bu ülkelerle Ramazanın başlangıcını aynı yaparken, Ramazan bayramını ise 1 gün önce ilan etti. Türkiye’ye göre yarın bayram, ama bir çok halkı müslüman olan ülke yarın Ramazanı 30’a tamamlayacak…

Not: Derneğimizde Bayram Nanazı 06 Temmuz Çarşamba Günü Saat 06.30 da Kılınacaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Selamunaleyküm,
    2016 yılında Türkiye 4 Temmuz’ da bayram yaptı sanıyorum. Arada 2 günlük bir fark var. Şuan 2018 yılındayız ve yine gayrimüslim yönetimin kontrolündeki diyanete göre 16 Mayıs 2018 itibari ile oruçluyuz. Hilali görmek ne demek, nereden nasıl bakılır vs. teknik detaylarını paylaşabilir misiniz bu işin? Diyanetin sahur vakitleri erken, iftar vakitleri geç. Rasulullah’ ın ise sahur vakitleri erken iftar vakitleri ise güneş batar batmaz. Hiçbir şey uymuyor. Bu konu ile ilgili biraz teknik detay paylaşabilir misiniz?

    Saygılar,

  2. Yazım hatası olmuş. “Rasulullah’ ın ise sahur vakitleri geç, iftar vakitleri güneş batar batmaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu