Genel

HİLALİN GÖRÜLMESİ ÜZERİNE…

SON DAKİKA AÇIKLAMASI!…

HİLAL 🌙 GÖRÜLMÜŞTÜR…

HİLALİN GÖRÜLMESİ ÜZERİNE…

Hilalin görülmediği ile ilgili genel kanaatin oluşmasından sonra (4 saat içerisinde) 4 ayrı ülkeden gelen haberlerin, hilalin görüldüğü şeklinde olmuştur. Bu konuda Afganistan’da resmî açıklamada yapılmış ve yarın (Pazar Günü) Şevvalin 1’i olduğu dolayısıyla Ramazan bayramı olduğu vurgulanmıştır. Bizde bu konuda gelen bu haberlere Hüsnü zann ile kabul gösterip yarın bayram olduğuna inanıyoruz.

Bu minvalde tüm kardeşlerimizin Ramazan bayramını tebrik ediyoruz. Ama her ihtimal de bayram namazını pazartesi günü sabah saat 6.35 de Kalemder binamızda Eda edeceğiz. Yarın sabah namaza gelemeyecek kardeşler olabileceğini düşünerek.

Allah’a emanet olun. Hayırlı bayramlar.

KUR’AN’A NEBEVÎ DÂVET

———————————————————————————————————————

BİLGİLENDİRME AMAÇLI BİR AÇIKLAMA!

Esselamualeykum ve rahmetullah…

Çokça gelen bir soruya açıklama yapma ihtiyacı hissettik…

Soru:

Bu kadar çok ülke ve coğrafyamızdaki birçok grup bugünü (pazar) Ramazan ayının 30’u ve dolayısı ile bayramın ilk günü’nü 2 Mayıs pazartesi olarak açıklayıp, hilalin görülmediğini ifade etmelerine rağmen siz neden bugünün bayram olduğuna inandığınızı ve hilalin görüldüğünü açıkladınız?

Cevap:

Öncelikle şunu belirtelim ki bu konu tartışmalı bir konudur. Her yıl Ramazan ayının başında ve sonunda yer yer benzeri tartışmalar yaşanmakta ve İslam alemi 2 ye ayrılabilmektedir? Bu yıl Ramazan ayının sonunda da olduğu gibi maalesef. Bu vb müminlerin ihtilafından dolayı çok üzgünüz.

Bu tartışmaların bazı sebepleri vardır. Hilalin gözlemlenmesinde yeterlilik, bir beldede görülmesinin diğer ülkeleri bağlayıp bağlamaması, Ramazan ayından önceki aylarda da hilalin gözlenmesi gerekli mi değil mi? Bu konuda hesap yeterli değil mi? Gözleme gerek var mı? Konu hakkında ki rivayetlerin farklı yorumlanması vs…

Şunu da belirtelim ki, konu hakkında uzman olduğunu söylenen ve bu işte en ehil görülen kaynaklarda da 2 ayrı görüş zikredilmektedir. Herkes beğendiği görüşü alarak diğer görüş sahibine karşı maalesef kullanmaktadır.

Tüm bunlarla birlikte biz daha önce hiçbir ülkede hilalin görüldüğüne dair bir bilgi gelmediğinden hilalin görülmediğini duyurduk. Bu duyurumuz dan kısa bir süre sonra Afganistan’dan gelen haberler ile konuyu tekrar tahlil etme gereği hissettik. Çünkü 4 ayrı vilayetten, 20 den fazla Müslüman hilali gördüklerini ifade etmişlerdi. Bu konuda açıklama yapan Afgan resmî kaynakları gelen habercilerin güvenilir kimseler olduklarını ve onlara itimad ederek yarını bayram olarak açıklayacaklarını söylediler. Nitekim öyle de oldu ve bu konuda ülke olarak (Afganistan’da) bugün bayram ilan edildi.

Buna rağmen bizler temkinli davranarak bu konuda tek kalan Afganistan devletinin kararını, siyasi bir takım manevralar olabilir mi yada bu gözlem Afganistan’da doğru yapılmış mıdır?… gibi sorular ile temkinli davranarak, işinin ehli hocalarımız ile istişare ettik. Sonrasında Pakistan ve Nijerya gibi 2 ayrı (Batıda ve doğuda) bölgede kalan ülkelerden de hilalin görüldüğü haberlerin gelmesi ile, bu haberlerin sıhhatli olduğuna kanaat getirerek bugünün bayram olduğuna kanaat getirdik. Müslümanlardan gelen haberlere güvenilmesini esas aldık.

Asıl olan bu konuda hilalin gerçekten görülmesidir. Esas olan çokluk değildir. Bu konuda çoğunluğa itibar edilmez, azınlık yada çoğunluk olduğuna bakılmaksızın güvenilir gözlemcilerin verdiği “gördüm” iddiası esas alınır. Bizde böyle düşündük.

Buna rağmen hiçbir kardeşimize (konunun ihtilaflı olması sebebi ile) bugünü bayram etmeleri veya oruç tutmaları konusunda dayatmada bulunmadık. Kanaat ettiğimiz, doğru olduğuna inandığımız, ilim ehli hocalarımızla istişare ederek ulaştığımız sonucu açıkladık. Kararı kardeşlerimize bıraktık. Mutmain oldukları şekilde hareket edebilirler tabi ki. Bayram namazını da bu sabah kılmama gerekçemizi açıkladık aslında. Kardeşlerimizi bugün için namaza çağırıp onları zor durumda (oruç tutacaklar için) bırakmamak ve toplanmanın bugün için zorluğunu düşündük.

Bugünü bayram bilenlerin bayramını tebrik ediyor (oruç tutan kardeşlerimizin de pazartesi için aynı duayı ediyoruz) oruç tutan kardeşlerimizin de oruçlarını Rabbimiz’in kabul etmesini niyaz ediyoruz. Bu konuda ayrı düştük en azından bayram namazını ayrı günlerde kılmayalım istedik.

İnşaAllah o günler gelir de bu ve benzeri ihtilafları ortadan kaldıracak, tek çatı altında Rabbimiz’e kulluk edeceğimiz o günleri de görmemiz duası ile…

Allah’a emanet olun. Hayırla kalın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu