Yazılar_Article-Detail

Suriye de Cehennemi Kazanmak!

Halep, günlerdir bombardıman altında. Her gün onlarca masum insan hayatlarını kaybediyor. Ölenlerin çoğu sivil halktan olan insanlar. Kadın, erkek, yaşlı ve daha körpecik olan çocuklar. İnşaAllah bu körpe yavrularımız Cennete gidiyorlar. Rabbim kıyamet gününde bu yavrularımıza soracak; “Hangi suçtan dolayı öldürüldünüz diye” İşte bu çocuklar kendilerini İslam’a nispet eden birçok inanın cehennemi olacak.

Başta kendilerine bu zulmü reva gören zalim ve katil esad ve onun işbirlikçiliğini yapan İran, Hizbullah(!) ve Rusya’nın. Bunları biz nebze olsa anlamak mümkün. Çünkü bunlar siyasi çıkarlarını kendilerine din edinmiş ülkeler. Ve dinlerinin gereğini yapıyorlar. Dolayısıyla da, kendi siyasi çıkarlarına uygun görmedikleri Suriye devrimini bastırmak için milyonlarca da olsa insanın ölmesini çok rahat bir şekilde göze alabiliyorlar. Kahrolası siyasi çıkarları…

Bir de yıllardır Suriye devriminin yanında olduğunu söylediği halde, yukarıda bahsettiğim katliamları yapan zalimleri kınamanın dışında bir şey yapmayarak timsah göz yaşları döken ülkeler ve yöneticileri de bu imtihanı kaybeden kimseler. Suriye deki hunharca katledilen çocuklar, bunlar için de cehennem sebebi olacaktır. Güçleri olduğu halde kendi siyasi ve ekonomik çıkarlarından dolayı bu zalimlerin karşısında durmayan kimseler için Allah cenneti hazırlayacak değil ya.

Bir de başka bir kesim var ki, asıl bizi yaralayan şey işte tamda burasıdır. Hani baltanın kestiği ağaç ağlıyormuş da kendisine “niçin ağlıyorsun” denildiğin de, “Beni kesen baltayı anlıyorum da onun sapı da bizden” demesi gibi.  Yukarıda saydığımız anlayışların Halep’te katledilen çocuklar için bir şeyler yapmamaları kendi anlayışları açılarından, üzerlerinde bulunduğu zihniyet açısından anlaşılabilir. Ama tevhidi düşünceyi benimsemiş, bu mahallenin yıllarca sakinliğini yapmış gurup ve cemaatlerin, Türkiye’nin milli politikalarına uymadığı için, kendileriyle dirsek temasına geçtikleri mevcut hükümetin ve Cumhurbaşkanının politikalarının bu yönde olmamasından dolayı, Halep’te günlerdir katledilen çocuklar için kıllarını bile kıpırdatmamaları, âdete ölüm sessizliğine bürünmeleri bizleri yaralamaktadır. Acaba bu masum çocuklar bu insanların da, Allah muhafaza cehennemi olacak mıdır?

Halep’te katledilen Müslümanlar ve insanlık bizim de imtihanı kaybetmemizin sebebi olacak mıdır? Acaba kıyamet gününde o çocukları bizim için “Bizim ölümlerimize sessiz kaldınız” diyerek bizden şikâyetçi olacaklar mıdır? Türkiye deki İslami hareket Suriye de imtihanı kaybediyor.

“Görünen köy kılavuz istemezmiş” O çocuklar bizim çocuklarımız olsaydı, acaba yeni böyle ölüm sessizliğine bürünür müydük? Eğer bizim çocuklarımız olmadıkları için sessizliğe gömüldüysek, işte bu halimiz ve inancımız cehennem sebebimiz olur. Rabbim, bizi bu durma düşmekten koru… Düştüysek de eğer, bir an önce durumdan kurtar…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Enter Captcha Here :

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu